Organizovana trodnevna simulacija suđenja s ciljem jačanja institucionalnog odgovora na nasilje nad ženama i djevojčicama

28-30. april 2025. godine – Budva, Misija OEBS-a u Crnoj Gori, u saradnji sa Centrom za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu i Vrhovnim sudom Crne Gore, organizovala je trodnevnu simulaciju suđenja s ciljem jačanja institucionalnog odgovora na nasilje nad ženama i djevojčicama, sa posebnim fokusom na silovanje u braku. Obuka je okupila je 15 učesnika, uključujući sudije, državne tužioce i policijske službenike. Simulacija je obuhvatila kompletan tok krivičnog postupka – od prijave policiji, sastavljanja optužnice i održavanja ročišta, do izricanja konačne presude. Učesnici su takođe razmatrali međunarodne pravne standarde i dobre prakse, fokusirajući se na njihovu efikasnu primjenu u crnogorskom pravnom sistemu, posebno u pogledu rukovanja dokazima i njihove prihvatljivosti. Ekspertkinje i facilitatorke su bile: Bistra Netkova, Vesna jovićević i Hasnija Simonović.

Otvarajući događaj, šef Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Jan Haukaas, naglasio je da je suočavanje sa silovanjem u braku kako pravni, tako i društveni izazov koji zahtijeva profesionalizam, hrabrost i saosjećanje. „Suočavanje sa silovanjem u braku znači razbijanje ukorijenjenih mitova, razgradnju štetnih stereotipa i, prije svega, stavljanje prava, dostojanstva i bezbjednosti oštećenih u središte našeg rada. Ova simulacija nije samo obuka – ona je poziv na akciju da pravda nikada ne bude uskraćena zbog ćutanja, stigme ili pogrešnih uvjerenja“, poručio je Haukaas.

Maša Adžić, direktorica Sekretarijata Centra za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu, istakla je značaj multisektorskog i informisanog pristupa u postupanju u ovakvim slučajevima. „Naš cilj je da svi profesionalci koji rade sa žrtvama nasilja budu obučeni da primjenjuju standarde zaštite, spriječe dalje nasilje i adekvatno sankcionišu počinioce krivičnih djela“, kazala je Adžić.

Bojana Bandović, savjetnica u Vrhovnom sudu Crne Gore, dodala je da i sudska praksa i međunarodne preporuke ukazuju na potrebu da se silovanje u braku ne tretira kao tabu, već kao ozbiljno krivično djelo koje zahtijeva punu pažnju i senzibilitet. „Neophodno je da se ovoj temi pristupa bez predrasuda i stereotipa, uz puno poštovanje prava i dostojanstva žrtava“, poručila je Bandović.

Ovo je treća simulacija suđenja koju su zajednički organizovali Misija OEBS-a, Vrhovni sud Crne Gore i Centar za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu. Prethodne obuke održane su u septembru 2023. i maju 2024. godine, i predstavljale su značajne platforme za razmjenu najboljih praksi i razvoj inovativnih strategija za borbu protiv nasilja nad ženama i djevojčicama.

Obuci je prisustvovalo: 5 sudija/sutkinja, 5 državnih tužilaca/državnih tužiteljki, 4 policijske službenice i predstavnica Vrhovnog suda CG.