– 24-25. mart 2025. godine – Podgorica, Centar za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu je u okviru svog Programa za kontinuiranu obuku sudija i državnih tužilaca za 2025. godinu, u saradnji sa AIRE centrom, organizovao obuku na temu: „Finansijski izviđaj i istraga, forenzičko računovodstvo i oduzimanje imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću”. U uvodnom dijelu učesnicike je u ime organizatora pozdravila gđa Maša Adžić, direktorica Sekretarijata Centra za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu koja je istakla:
“Pravovremeno i stručno sprovođenje finansijskih istraga ključno je za suzbijanje organizovanog kriminala, ali i za povratak nelegalno stečene imovine u pravne tokove. Ova obuka predstavlja nastavak naših napora da obezbijedimo kontinuiranu edukaciju nosilaca pravosudnih funkcija u skladu sa savremenim izazovima“.
Takođe, učesnicima se na početku obratila gđa Đina Popović, menadžerka projekta u AIRE centru u Crnoj Gori koja je poručila:
„Finansijske istrage predstavljaju jedno od najefikasnijih sredstava u borbi protiv organizovanog kriminala, ali zahtijevaju visok stepen koordinacije između tužilaštva, sudova, policije i drugih institucija. Obukama kao što je ova doprinosimo jačanju sistema u cjelini. Moramo znati kako pratiti tokove novca u vremenu kada se prakse kriminalnih grupa mijenjaju prateći nove tehnologije“.
Predavači na seminaru su bili: g. Miloš Šoškić, specijalni tužilac, gđa Dubravka Popović, finansijska analitičarka, Specijalno državno tužilaštvo, gđa Suzana Mugoša, sutkinja Višeg suda u Podgorici i g. Stanoje Rnić, direktor firme za sajber istrage Archibald Intelligence. Konkretnije teme o kojima se govorilo i diskutovalo, bile su sledeće: Finansijske istrage – aktuelna pitanja i praksa Državnog tužilaštva u Crnoj Gori – Donošenje naredbe o sprovođenju finansijske istrage i dokazne radnje koje je potrebno preduzeti u okviru istrage; Finasijske istrage sa akcentom na privremeno i trajno oduzimanje imovine u praksi sudova u CG; Praćenje tokova kriptovaluta i zamrzavanje tokena; Forenzička analiza novčanih tokova u finansijskoj istrazi i saradnja sa nacionalnim i međunarodnim institucijama; Studija slučaja; Praćenje tokova kriptovaluta u situacijama kada učinioci koriste napredne metode za prikrivanje traga transkacija (bridges/mixers), Diskusija. Seminaru je prisustvovalo ukupno 30 učesnika (23 državna/e tužioca/teljke, 5 predstavnika ASK-a, 2 predstavnika MUP-a iz Sektor za finansijsko obavještajne poslove).